Narzędzia Targit i Prophix – lepsza analiza i kontrola finansów firmy

Solvena Management Systems

Narzędzia Targit i Prophix – lepsza analiza i kontrola finansów firmy

„Właśnie wczoraj rozmawiałem na ten temat z jednym z użytkowników systemu BI. Nazwy nie mogę podać ale stwierdził, że dzięki wdrożeniu rozwiązania do budżetowania i raportowania OLAP zaoszczędzili kilka milionów zł poprzez zamknięcie 10 oddziałów, które przynosiły im straty, o których wcześniej nie wiedzieli. Wiele dotychczasowych raportów było po prostu „ubarwianych” i dopiero wprowadzenie centralnego systemu BI z możliwością BEZPOŚREDNIEGO dostępu przez Zarząd do informacji analitycznych odkryło PRAWDZIWY obraz sytuacji.

Przykładowo Prophix pozwala na bardzo łatwe alokowanie kosztów pośrednich na poszczególne linie produktowe czy też same produkty. Pozwala to na bardzo dokładne stwierdzenie, które produkty, działy są rentowne a które nie. Jeszcze ważniejsze wykorzystanie tej metody to policzenie przewidywanych zysków z nowo wprowadzanych produktach. Błąd na tym etapie może spowodować dla firmy ogromne koszty, trudne do odzyskania.

Znowu jedna z firm najwięcej zyskała poprzez możliwość generowania różnych rozbudowanych analiz dla swoich dostawców. Dzięki temu uzyskała od nich ochronę cen na sprzęt, który mają zakupiony i pozostający w magazynach w sytuacji gdy producent obniży na nie ceny. W ten sposób przestali ponosić straty na sprzęcie, który długo się sprzedaje. Przy ich skali działalności oznacza to roczne oszczędności rzędu setek tysięcy złotych. System wraz z wdrożeniem kosztował ich natomiast około 100.000 zł.

U innego klienta, gdzie sprzedaliśmy nasze rozwiązanie BI w trakcie rozmowy okazało się, że ze względu na trudność budowania raportów i analiz w ich dotychczasowym systemie ERP, musieli zlecać każdorazowo przygotowanie tych raportów firmie zewnętrznej. Po podliczeniu oznaczało to wydatek rzędu 50.000 zł rocznie! Po wdrożeniu systemu TARGIT wszystkie, dużo bardziej rozbudowane analizy przygotowują sami.

Niestety naszym przeciwnikiem w przedsiębiorstwach czasami stają się szefowie IT. Niektórzy z nich obawiają się o swoją pozycję w firmie i uważają, że nie powinni oddawać pewnych obszarów związanych z przygotowywaniem raportów i analiz. Wolą korzystać z przestarzałych systemów wymagająch dużego zaangażowania IT tłumacząc Zarządom, że są one bardzo funkcjonalne i mogą dzięki nim przygotować wszystko o co poprosi Zarząd. W rzeczywistości jest to nierealne bo zwykle na to „wszystko” brakuje czasu i wiedzy. W ten sposób ograniczają możliwości planistyczne i analityczne firmy. Nie rozumieją oni w rzeczywistości roli IT w firmie, która ma służyć wsparciu realizacji celów firmy. Jednym z nich jest wspieranie podejmowania właściwych decyzji przez WSZYSTKICH menedżerów w firmie. Nie jest to możliwe bez udostępnienia im elastycznych i łatwych w użyciu aplikacji analitycznych z bezpośrednim dostępem do interesująch danych.”

Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group


Fatal error: Class 'wassup_checkComment' not found in /home/solvena/domains/solvena.pl/public_html/wp-content/plugins/wassup/wassup.php on line 2490